Malowanie paznokci w ciąży

Ciąża to szczególny czas dla każdej kobiety. Praktycznie wszystkie chcą przez tych kilka miesięcy o siebie dbać i tym samym dbać o swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Niektóre wręcz przesadzają, ale to akurat nie szkodzi. Gorzej, kiedy kobieta lekceważy pewne sprawy, co może przyczynić się do pewnych problemów zdrowotnych. Czy wobec tego jeżeli stosuje lakiery do paznokci, a co za tym idzie, bardzo często maluje paznokcie lakierem, szkodzi dziecku? To bardzo dobre pytanie. Wiele pań je sobie zadaje. Niektóre zaś uważają, że to bzdura.

ciaza-kobieta

Lakiery, a przynajmniej wybrane zawierają składnik, którym jest fosforan trifenylu. Dzięki niemu lakier jest trwały i dobrze utrzymuje się na płytce paznokci. Ma jednak pewną wadę. Może przyczyniać się do zaburzenia gospodarki hormonalnej, zwiększenia ryzyka zachorowania na raka, a także wystąpienia alergii. Dlatego stosowanie takich właśnie lakierów do paznokci nie jest korzystne ani bezpieczne. Jednak, czy to szkodzi dziecku?

Prawdopodobnie nawet negatywne działanie lakierów do paznokci nie wpływa na płód. Dziecko jest wobec tego bezpieczne. Tylko, czy mimo to warto malować paznokcie lakierem, który może przyczynić się do tak negatywnego działania na samą kobietę? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nie. Oczywiście można malować paznokcie w ciąży, ale warto przynajmniej wybierać do tego celu specjalne lakiery, czyli bardziej naturalne, a przede wszystkim pozbawione tego toksycznego składnika.

kolekcja lakierów pastelowych yummy pastel

Obecnie w drogeriach mamy bardzo duży wybór lakierów do paznokci. Te różnią się nie tylko kolorem, firmą i ceną, ale również składem. Przy zakupie, a właściwie to jeszcze na chwilę przed nim, należy sprawdzić składniki, a także odłożyć na półkę te lakiery, które zawierają podejrzany skład. Szczególnie gdy kobieta jest w ciąży, powinna zwracać uwagę na takie szczegóły. W żaden sposób nie udowodniono złego wpływu lakieru na dziecko, ale nie ma co się na tym skupiać. Zresztą jeżeli ma negatywnie działać na samą kobietę, to chociażby z tego względu lepiej zrezygnować z podejrzanych lakierów. A przecież wystarczy tak niewiele. Wystarczy sprawdzić skład.

Kobiety będąc w ciąży, nie chcą rezygnować z przyjemności, z jakich mogły korzystać przed zajściem w ciąże. To wytłumaczalne. Niektóre przesadzają z regularną zmianą koloru paznokci, malowaniem ich na rzucające się w oczy kolory. Jednak jasny kolor lakieru albo odżywka do paznokci w formie lakieru – to jeszcze nic strasznego. Jeżeli kobieta robiła to przed ciążą i zawsze wybierała bezpieczne, wysokiej jakości lakiery, to nadal może to kontynuować.

Obecnie wybór produktów stworzonych właśnie z myślą o kobietach jest całkiem duży. Byłoby fajnie, gdyby wśród nich znalazły się również lakiery do paznokci. Tymczasem zainteresowane panie muszą po prostu uważać na to, co kupują, a konkretnie zwracać uwagę na skład produktów. Jeżeli kobiecie nie zaszkodzi, to dziecku tym bardziej. Kobieta, która dba o siebie, nie musi obawiać się niczego złego biorąc pod uwagę płód. O tym cały czas mówią lekarze.