Rozpoznawanie kawy po smaku i zapachu — czy jest przydatne?

W dzisiejszych czasach poranek naprawdę wielu ludzi zaczyna się od dobrej i jakościowej zmielonej kawy z mlekiem. Niektóry nie wyobrażają sobie wręcz rozpoczęcia dnia bez tego — w końcu przygotowywanie i parzenie kawy może być ciekawym porannym rytuałem, który działa wyciszająco, kojąco, uspokajająco oraz pozwoli nam mentalnie przygotować się do dnia codziennego. Niezależnie od tego, czy jest to nasz codzienny rytuał czy raczej przyjemność uskuteczniana od czasu do czasu warto zadbać o to, aby nasza kawa była z jak najbardziej jakościowego ziarna. Ciekawą umiejętnością, która może nam pomóc w rozpoznawaniu gatunków i nawet jakości kawy jest rozpoznawanie jej po smaku i zapachu. Umiejętność ta nie tyle pozwala nam na wykrycie ewentualnych niejakościowych kaw, ale również umożliwia nam poznanie sekretów smakowych baristy, który przygotował nam kawę w kawiarni. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli przygotować ją samodzielnie w domu i jeszcze bardziej cieszyć się z porannej kawy.

Przydatna umiejętność

         Nie da się ukryć, że jest to niesamowicie przydatna umiejętność, jeśli zależy nam na jakości i wysokiej klasie przygotowywanych napojów. Kupując ziarno będziemy mogli wyłącznie po zapachu określić na przykład z jakiej plantacji pochodzi dana kawa lub jaki to gatunek ziarna. Umożliwia to również wykrycie ewentualnych mieszanek kaw sprzedawanych jako te naturalne i prawdziwe gatunki. Aby jednak posiąść te umiejętność warto nauczyć się, jakie gatunki kaw dostępne są na polskim i zagranicznym rynku, oraz czym cechuje się każda z nich. W drodze zakupu możemy nabyć trzy główne rodzaje kaw — Robusta, Arabica oraz wielogatunkowe mieszanki. Każda z nich cechuje się nie tyle innym wyglądem czy fakturą, ale również innymi walorami smakowymi, sposobami parzeni, jakością oraz nawet aromatem wydobywającym się po przygotowaniu.  (https://www.czasnaherbate.net/kawy-c-16.html)

Robusta

         Chcąc rozpoznać ziarno Robusty, warto pamiętać o tym, że jest to kawa wysoko-kofeinowa, a więc idealna na kawę z dużą dawką energii o poranku. Dzięki wysokiej zawartości kofeiny kawa ta działa niesamowicie pobudzająco, a jednocześnie pozwala na stopniowe rozłożenie tej energii przez organizm i utrzymanie jej na dłuższy czas. Robusta należy do mniej gorzkich kaw i charakteryzuje się bardzo mocno kwaśnym smakiem, który tylko nielicznym może przypaść do gustu. Pomimo tak specyficznych walorów smakowych kawa ta jest jednak ceniona wśród kawoszy. Nie warto kupować najdroższych ziaren Robusty, ponieważ przez nieco mniej skomplikowany sposób uprawy są tańsze od Arabici — znacznie lepiej jest porównać cenowo obie te kawy i sprawdzić, czy sklep faktycznie sprzedaje ziarna w oryginalnym systemie cenowym. Pijąc espresso z Robusty warto zwrócić uwagę na creme — jest nieco grubsza i puszysta.

Najpopularniesza kawa

         Arabica to najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez konsumentów ziarno kawy. Wszystko to ze względu na jej bogaty smak i aromat, który powinien zwrócić naszą uwagę w czasie procesu rozpoznawania gatunku kawy. Arabica posiada nieco gorzkawy smak charakterystyczny dla typowej kawy, a jej cena jest stosunkowo wysoka — w końcu jest to kawa najlepsza gatunkowo. Ziarno to zawiera niewielką ilość kofeiny, dzięki czemu ma się wrażenie, że kawa rozpływa się w ustach. Czas na herbatę